Dvadsať jedna pravidiel tarotovej hieromancie
1. Nevykladajte nikdy tarotom problémy malicherné a bezvýznamné; k výkladu pristupujte vždy vážne a dajte si pozor na vnútornú nedôveru, posmech a ľahkomyselonosť.
2. Pri vykladaní nikdy nesmú byť prítomné nezúčastnené osoby, ale vždy len operatér a eventuálne ten, ktorého sa výklad týka.
3. Pred výkladom tarotu sa oblečte do voľného šatu.
4. Pri výklade budú použité len karty, ktoré sú vašim majetkom, teda nie požičané a ani také, ktoré slúžili hre a čomukoľvek inému, než k výkladu; odporúča sa, aby mal vykladač jedny k štúdiu a špeciálne k vážnym operáciám.
5. Na karty, ktorými má byti vykladané, nemá byť nikdy pripisovaný ich význam; S počiatku, kým ešte plne neovládate naspamäť význam jednotlivých Arkán, odporúča sa užiť ako pomocného prostriedku vytlačených tabuliek.
6. Mantickú operáciu konajte vždy po západe slnka, individuálne podľa fáz mesiaca (pribúdajúcou mesiac pre mužov alebo otázky rázu kladného, ubúdajúce mesiac pre ženu alebo otázky rázu záporného); odporúča sa, brať tiež ohľad na planetárne signatúru dňa, podľa individuálnej povahy; všeobecne jest najvhodnejšia noc v pondelok a piatok.
7. Miestnosť k operácii vhodná má byť vzdialená všetkého ruchu a operatér má sedieť tvárou k severu u prázdneho stola, ktorý môže byti pokrytý čiernou látkou.
8. Skôr, než prikročíme k výkladu rozmiešajte karty na stole tak, aby nebolo v našej moci či bude tá, alebo oná karta hlavou hore, alebo dole. Poloha karty, práve tak ako jej susedstva nesmie byti určená vašim vplyvom, ale vplyvom osudu a náhody. Význam obrátených kariet môže, ale nemusí byti tiež braný do úvahy (nie je nutné ho uvádzať, pretože jest vždy opačný významy uvedeným v tabuľkách, pri čom ale v zásade nepárne čísla znamená dobrú, párne zlú veštbu.
9. Ťahanie kariet má sa diať zásadne ľavou rukou.
10. Karty sa čítajú vždy smerom od prava do ľava (ak nie je výslovne udaný smer opačný).
11. Jedna karta vždy predstavuje anketára, tj toho, ktorému karty vykladajú. Blízkosť alebo vzdialenosť od tejto tazateľovej karty určuje aj časovú vzdialenosť udalostí. Anketára predstavuje vždy arkánum 21. - Svet (bez rozdielu pohlavia), alebo ark. 1. u muža, ark. 2. u ženy. Ak pýtajúcisa nevyšiel vo vyloženej rade, musíme ho vyhľadať v Talóne a položiť vľavo pred hru a pred túto kartu ešte inú, náhodne z talónu vytiahnutú.
12. Pri čítaní (výklade) dáva každá karta vždy význam a zmysel karte na ľavo nasledujúcej. Preto má operatér vždy spoutávať myšlienky, aj keď sa mu zdá, že zmysel karty nemá nič spoločného s významom karty na ľavo nasledujúcej. Pamätajte si, že jedna karta vždy reaguje na druhú.
13. Popri mnohých iných okolnostiach je správnosť veštby závislá predovšetkým na dispozícii vykladača. Ak je v okamihu vykladanie disponovaný, nastáva vždy tzv "zapojenie" do príčinnej úrovne. Toto zapojenie zistíme ľahko pri prvej retrospekci vyložených kariet, ak nadväzujú hneď spočiatku svojim významom - priamou reakciou na danú otázku; ak nie je zapojenie docielené, odložte výklad na iný deň.
14. Nezabudnite základného pravidla Fabre d'Olivietova: Jedna tretina udalostí je určená, druhá tretina závisí od ľudskej vôle a posledná tretina je vecou prozreteľnosti.Keďže sa určujúca osudovosť a ľudská vôľa obyčajne takmer mimovoľne spájajú, môžeme predvídať udalosti s dvojtretinovou istotou.
15. Karty vykladejte vždy vzhľadom k subjektu, tj. prispôsobte všetky prijaté i dohodnuté významy tak, aby súhlasili s okolnosťami zvláštneho prípadu otázky, ako jest postavenie, vek, pohlavie atď, osoby ktorá sa radí.
16. Zatiaľ čo miešate kartami, urobte svoju myseľ tak čistú, ako len možné a zbavte ju osobnej zaujatosti a napred vytvorených ideí, pretože váš úsudok bol by nimi zafarbený; preto je ľahšie správne veštiť osobe cudzej, ako sebe, alebo priateľovi.
17. Na začiatku výkladu prebehnite rýchlo kartami, aby sa vám vtlačila do mysle všeobecná tendencia sudby a potom začnite znova čítať kartu za kartou, podrobne ich vykladajúc.
18. Nezabudnite, že v zásade veľká Arkána predstavuje mocnejšie a pôsobivejšie sily ako sú ony, prisudzované arkánam malým, ktorá tvorí väčšinou spojky predchádzajúcich.
19. Ak sa radíme s tarotom kôli určitým cieľom, ktorý je v spojitosti s anketárom, je nevyhnutne nutné vyvoliť vhodné symbolické zastúpenie. Ak sú to vzťahy nejakej osoby k pýtajúcemu, býva toto zastúpenie spravidla vyberané zo série figúr malých Arkán, podľa všeobecného významu (inteligencia milujúci, bojujúci, tvorivá, atď) a ak nebolo automaticky vytiahnuté v hre, zaraďuje sa do nej rovnako, ako karta anketár. Ak nejde o osobu volíme z malých Arkán tú kartu, ktorá svojím významom sa veci najviac približuje.
20. Po skončení výkladu uložte karty do hodvábneho vrecka a zavrite ich do skrinky tak, aby k nim nikto nemal prístup.
21. Odporúča sa, aby ste výklady a postavenie kariet zaznamenávali do osobitnej knihy, zapisovali si výsledky predzvestí udalostí a tak stálym kontrolovaním sa učili správnemu výkladu.
Pierre de Lásenice